PREMIERUL CIOLACU: BUGETUL PE 2025 TREBUIE APROBAT PÂNĂ PE 27 IANUARIE

PREMIERUL CIOLACU: BUGETUL PE 2025 TREBUIE APROBAT PÂNĂ PE 27 IANUARIE
"Solicit propuneri de restructurare a posturilor nejustificate"
Prim-ministrul Marcel Ciolacu a declarat, vineri, 10 ianuarie, că adoptarea bugetului pe 2025 de către Guvern trebuie să aibă loc cel târziu până pe 27 ianuarie. Premierul le-a cerut miniștrilor să includă și propuneri de restructurare a tuturor posturilor nejustificate, atât în administraţia centrală, cât şi la nivelul companiilor de stat din subordine.
„O altă mare prioritate este finalizarea în această lună a proiectului de buget pe 2025. Guvernul trebuie să aprobe bugetul până cel târziu pe 27 ianuarie, astfel încât să putem să îl înaintăm rapid Parlamentului şi în prima săptămână din sesiunea parlamentară legea bugetului să fie aprobată.
De aceea le solicit miniştrilor să îşi facă toate calculele, dar să includă neapărat şi propuneri de restructurare a tuturor posturilor nejustificate, atât în administraţia centrală, cât şi la nivelul companiilor de stat din subordine”, a fost declarația lui Marcel Ciolacu, la începutul ședinței de Guvern, potrivit Agerpres.
„Găsirea formulei optime de sprijinire a populaţiei prin preţuri plafonate la energie şi gaze reprezintă o prioritate”
De asemenea, prim-ministrul a declarat că găsirea formulei optime de sprijinire a populaţiei prin preţuri plafonate la energie şi gaze şi după data de 1 aprilie reprezintă o prioritate.
„Este o certitudine că îi vom ajuta în continuare pe români! Iar o dovadă în plus este că Romgaz deja face paşii decisivi pentru a demara furnizarea gazelor pentru consumatorii casnici.
Sunt sigur că, la fel ca Hidroelectrica în piaţa energiei, Romgaz va veni cu cea mai bună ofertă de preţ la gaze pentru toţi românii”, a spus Marcel Ciolacu.
Citește și:
- 12:59 - Ministrul Economiei: Start-Up Nation va merge înainte. Sper ca, din mers, să mai pot optimiza nişte lucruri
- 12:55 - Petrolul s-a ieftinit semnificativ pe pieţele internaţionale
- 12:51 - Alexandru Nazare: România începe anul dintr-o poziţie financiară solidă
- 12:41 - Prețul motorinei atinge cote alarmante. Fermierii sunt disperați și cer Guvernului să intervină de urgență
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Botosani și pe Google News










