PREȘEDINTELE ROMÂNIEI, NICUȘOR DAN: ”ÎL DESEMNEZ PE DOMNUL ILIE BOLOJAN PRIM MINISTRU”

PREȘEDINTELE ROMÂNIEI, NICUȘOR DAN: ”ÎL DESEMNEZ PE DOMNUL ILIE BOLOJAN PRIM MINISTRU”
Președintele României, Nicușor Dan, l-a desemnat vineri pe Ilie Bolojan să ocupe funcția de prim ministru al R
Președintele României, Nicușor Dan, l-a desemnat vineri pe Ilie Bolojan să ocupe funcția de prim ministru al României.
”Este interesul României care guvernul să fie sprijin de o majoritate solidă. Este interesul României ca în majoritatea care susține guvernul forțele politice să colaboreze și am în credere că o vor face”, a spus președintele Nicușor Dan.
Președintele a mai subliniat că ”urgența pentru România este relansarea economică, dar ca să faci asta trebuie să ai o bază solidă”.
Premierul desemnat, Ilie Bolojan, a anunțat că va avea trei priorități în mandatul lui: ordine în finanțele țării, dezvoltare și respect față de cetățeni.
”Începând din această după-amiază voi continua discuțiile cu partidele politice pentru asigurarea unei majorități parlamentare, definitivarea guvernului și a programului de guvernare”, a declarat Ilie Bolojan.
Citește și:
- 19:32 - Comisia Europeană: Amenințările lui Zelenski împotriva lui Orban sunt „inacceptabile”
- 19:21 - Avocatul Poporului a atacat la CCR OUG privind reforma administrației publice centrale și locale
- 19:17 - Daciana Sârbu anunță că fiica sa și a lui Victor Ponta a ajuns în țară
- 19:14 - Ce ascunde ministra Țoiu? Transmisia conferinței de presă de la MAE, întreruptă brusc înainte de întrebările jurnaliștilor VIDEO
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Botosani și pe Google News











