Amenzi de peste 84.000 de lei și suspendarea activității pentru producătorii și comercianții de "fast-food"

Amenzi de peste 84.000 de lei și suspendarea activității pentru producătorii și comercianții de "fast-food"
Totodată, pentru nerespectarea normelor igienico-sanitare, a fost dispusă suspendarea activității unuia dintre agenții economici, pe o perioadă de 6 luni.
La data de 9 octombrie 2022, polițiștii din cadrul Serviciului de Investigare a Criminalității Economice, împreună cu specialiști din cadrul Direcției Sanitare Veterinară și pentru Siguranță Alimentelor și Comisariatului Județean pentru Protecția Consumatorilor au organizat o acțiune pentru prevenirea faptelor de evaziune fiscală și a actelor de comerț ilicit în domeniul producerii și comercializării de alimente de tip "fast-food".
În cadrul activităților desfășurate au fost verificați 9 agenți economici, iar în urma neregulilor constatate au fost aplicate 12 sancțiuni contravenționale, în valoare de peste 84.000 de lei, iar 2.800 de lei, reprezentând numerar nefiscalizat, au fost confiscați.
Totodată, pentru nerespectarea normelor igienico-sanitare, a fost dispusă suspendarea activității unuia dintre agenții economici, pe o perioadă de 6 luni.
Sursa: Realitatea de Botosani
Citește și:
- 20:54 - Bătaie de joc pe bani publici. S-au pompat 12 miliarde de lei, dar hidrocentrala de la Răstolnița nu funcționează - VIDEO
- 07:48 - Exporturile de petrol ale Iranului s-au prăbușit în mai la cel mai redus nivel din ultimii șase ani: cifrele momentului
- 10:06 - Analiză Daniel Udrescu: Motive de îngrijorare contabilă - Calculele de ajustare „Pre-IAS 29”?
- 09:15 - Proiect inovativ pentru redresarea pieței imobiliare
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Botosani și pe Google News














