Actualitate· 1 min citire

Primăriile din judeul Botoșani au rămas fără bani de salarii

Primăriile din judeul Botoșani au rămas fără bani de salarii

Primăriile din judeul Botoșani au rămas fără bani de salarii

Scris de Sauciuc Razvan Publicat: 16 nov. 2019, 19:24

Primăriile au primit de anul acesta sarcini în plus dar nu și sursele de finanțare. Astfel, s-a ajuns ca unele primării să rămână fără bani de salarii și să nu poată achita facturile la utilități pe finalul anului.

Primăriile au primit de anul acesta sarcini în plus dar nu și sursele de finanțare. Astfel, s-a ajuns ca unele  primării să rămână fără bani de salarii și să nu poată achita facturile la utilități pe finalul anului.

Un exemplu este comuna Copălău care ar mai avea nevoie de încă aproximativ 700.000 de lei pentru cheltuielile de funcționare și cofinanțarea proiectelor aflate în derulare.

“Acum două luni am făcut niște solicitări către Direcția de Finanțe. În urma rectificării bugetare care a avut loc luna trecută, nu am obținut nimic. Am făcut o nouă solicitare. Ne este necesară suma de 700.000 de lei pentru achitarea drepturilor salariale, a cheltuielilor curente și a cofinanțărilor”, a spus Ciprian Ivanov, primarul comunei Copălău.

Distribuie articolul

Urmărește știrile Realitatea de Botosani și pe Google News

Mai multe știri din Actualitate