Actualitate· 1 min citire

Parcul Cornișa ar putea fi pe profit începând de anul viitor

2 oct. 2019, 07:45
Actualizat: 2 oct. 2019, 07:45
cornisa3

cornisa3

Articol scris de Sauciuc Razvan

Dacă la începutul acestui an a beneficiat de subvenție de la bugetul local, din 2020, parcul de agrement Cornișa va trebui să-și asigure veniturile necesare pentru plata salariilor și utilităților.

Eugen Țurcanu, directorul DSPSA, spune că bugetul de funcționare pentru primul an a fost estimat la aproximativ șase milioane de lei dar s-a constatat că nu trebuie atât de mulți bani.

„Noi am cerut inițial suma aceasta, am primit în primele trei luni o anumită sumă iar din momentul în care parcul de agrement a început să funcționeze, nu am primit nicio subvenție. Și nici nu am mai cerut. Sunt chestii politice. De vreo trei-patru luni spun că parcul de agrement Cornișa se autosusține. Până la sfârșitul anului, avem asigurate utilitățile, fondul de salarii și toate celelalte cheltuieli. A fost o scădere a încasărilor în luna septembrie, de când a început școala. Nefiind foarte mulți oameni, dat concedii salariaților. Sunt oameni care nu au avut decât două-trei zile de concediu până acum”

, a spus Eugen Țurcanu.

Mai multe articole despre

Urmărește știrile Realitatea de Botosani și pe Google News

Mai multe știri din Actualitate