Grevă spontană la CFR - garniturile de tren care ar trebui să plece din gări sunt blocate

Grevă spontană la CFR - garniturile de tren care ar trebui să plece din gări sunt blocate
Angajații care se ocupă cu repararea locomotivelor au întrerupt lucrul, în această dimineață, într-o gravă spontană.
Angajații care se ocupă cu repararea locomotivelor au întrerupt lucrul, în această dimineață, într-o gravă spontană.
Sindicaliștii sunt nemulțumiți de faptul că salariile sunt înghețate, în timp ce facturile și prețurile alimentelor cresc.
Momentan, trenurile circulă după orarul stabilit, însă pe tabelă se afișează întârzieri de zeci de minute.
"Nu am stat de vorba cu conducerea din Ministerul Turismului. Toti cfr-istii sunt nemultumiti de inghetarea salariilor. Cei care au oprit lucrul azi, reparatorii de locomotive, sunt la salariul minim pe economie. Spun ca, in conditiile acestea, nu mai pot asigura traiul. Conditiile lor de munca sunt precare, calea ferata a fost abandonata. La ora actuala, reparatorii din toata tara au intrerupt lucrul", a declarat, intr-o interventie la Realitatea PLUS, Rodrigo Maxim, președintele Federației Sindicatelor Transportatorilor Feroviari din România.
In acest moment, garniturile de tren circula, dar locomotivele nu mai pot iesi pe traseu.
Citește și:
- 11:45 - Realitatea PLUS a depus la Curtea de Apel acțiunea împotriva deciziei CNA. Avocat: Retragerea licenței era o chestie prestabilită înainte de ședință -VIDEO
- 11:40 - Armistițiul temporar calmează piețele. Petrolul se ieftinește puternic: este cea mai mare scădere din ultimii 6 ani
- 11:25 - Alexandra Păcuraru, despre decizia CNA de a închide Realitatea PLUS: „Nu mai există democrație când închid gura opoziției. Vom lupta cu fruntea sus!”
- 10:42 - Ștefăniță Avrămescu (AUR), despre închiderea Realitatea PLUS: „CNA-ul vrea o presă obedientă, dependentă, care să nu deranjeze și să nu pună întrebări”
Urmărește știrile Realitatea de Botosani și pe Google News










