Poliţiştii de frontieră din Punctul de Trecere a Frontierei Stânca au depistat un bărbat cu dublă cetăţenie, română şi Republica Moldova, căutat de autorităţile din Italia pentru săvârşirea de infracțiuni contra proprietăţii, pe teritoriul acestui stat.

În data de 27 ianuarie a.c., în Punctul de Trecere a Frontierei Stânca -I.T.P.F. Iaşi, s-a prezentat pentru efectuarea formalităţilor de control, pentru a intra în ţară, un bărbat cu dublă cetăţenie, română şi R. Moldova, în vârstă de 31 de ani.

La controlul de frontieră, polițiștii au constatat că pe numele bărbatului este emisă o alertă de punere în aplicare a unui mandat de arestare de către autorităţile italiene, la data de 09.07.2019, acesta fiind cercetat pentru săvârşirea de infracțiuni contra proprietăţii, respectiv tentativă de furt de îmbrăcăminte în valoare de peste 35.000 de euro, infracţiuni săvârşite pe teritoriul Italiei.

Persoana în cauză a fost predată unei echipe operative din cadrul I.P.J. Botoşani în vederea luării măsurilor legale ce se impun.

Sursa: Realitatea de Botosani

Articolul precedentCea mai discretă femeie ministru, dezvăluiri incendiare despre 10 august – Ediție explozivă Culisele Statului Paralel, duminică, ora 21.00
Articolul următorMii de timbre de acciză, cu destinația Rusia, găsite asupra unui cetățean moldovean