FAKE NEWS. Nu se face dezinfecție în această seară la ora 23.00

FAKE NEWS. Nu se face dezinfecție în această seară la ora 23.00
Încă un FAKE NEWS a apărut în această seară. Pe rețelele de socializare a fost distribuit un mesaj că în această seară, începând cu ora 23.00 “se stropește afară cu ceva de sus. Mai anunță pe cine poți”. Cei care au distribuit mesajul, le-a recomandat botoșănenilor să-și închidă geamurile.
Încă un FAKE NEWS a apărut în această seară. Pe rețelele de socializare a fost distribuit un mesaj, că în această seară, începând cu ora 23.00 “se stropește afară cu ceva de sus. Mai anunță pe cine poți”. Cei care au distribuit mesajul, au recomandat botoșănenilor să-și închidă geamurile.
Această informație falsă a circulat în cursul zilei de ieri în București iar autoritățile au venit cu o reacție. “Această informație este în totalitate falsă, Forțele Aeriene nu au primit o asemenea misiune. Elicopterele din dotarea Armatei României nu dispun, la acest moment, de capabilități tehnice care să permită dispersarea/pulverizarea de substanțe lichide în aer. Reiterăm rugămintea de a vă informa doar din surse oficiale”, au precizat reprezentanții MApN.
Între timp, această informație a fost lansată și în municipiul Botoșani. Reprezentanții Prefecturii infirmă faptul că este programată o acțiune de dezinfecție. Dacă ar fi fost programată o astfel de acțiune, aceasta era anunțată din timp astfel încât să fie informați locuitorii municipiului.
Citește și:
- 08:21 - CNAB: Traficul aerian se desfășoară în condiții de iarnă, conform programului de zbor
- 08:15 - CNAIR: Nu mai sunt sectoare de drum închise sau restricționate din cauza condițiilor meteorologice
- 08:02 - Trafic de coșmar spre Vama Giurgiu. Coloana de vehicule de pe DN5 măsoară 14 kilometri
- 07:55 - Sistemul RO-Alert devine „mai prietenos”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Botosani și pe Google News









_4f88515c25_a3b9209761.webp)

