FC Botoșani – Viitorul 1-2. Echipa lui Hagi revine în lupta pentru campionat

0
37

FC Botoșani a pierdut pe teren propriu în fața formației Viitorul Constanța, scor 1-2, în ultima etapă a turului Ligii I la fotbal. Mai mult, Costel Enache l-a pierdut și pe mijlocașul Răzvan Oaidă care a suferit o fractură.

După două victorii cu Dinamo și Gaz Metan, botoșănenii sperau la trei puncte cu Viitorul și la revenirea în lupta pentru play-off. Nu a fost posibil deoarece Hagi și-a studiat foarte bine adversarul iar Viitorul nu a mai fost acea echipă care joacă doar pe atac și neglijează apărarea. Jucătorii de la Viitorul s-au apărat foarte bine iar atac au foste periculoși aproape de fiecare dată când au ajuns la poarta lui Pap. Voduț a deschis scorul în minutul 66 iar Ianis Hagi a majorat scorul, din penalty, în minutul 85. Golul botoșănenilor a fost marcat de Trujic în minutul 90+2.