FC Botoșani învinge cu 2-0 și trimite Dinamo pe loc de baraj

0
39

FC Botoșani a obținut a doua victorie din acest sezon. În fața a aproximativ 4000 de oameni, FC Botoșani s-a impus cu scorul de 2-0 și a trimis Dinamo pe loc de baraj.

Partida a început de la scorul de 1-0. În minutul 2, Ongenda i-a pasat foarte bine lui Răzvan Oaidă iar internaționalul de tineret al Botoșaniului a deschis scorul. Ongenda a fost aproape de a majora scorul trei minute mai târziu după care dinamoviștii au intrat în joc dar fără ocazii mari la poarta lui Pap. Mai periculoși au fost botoșănenii dar Golofca și Ongenda nu reușesc să marcheze iar la pauză era 1-0.

Repriza secundă începe cu o mare ocazie a Botoșaniului dar Roman și Ongenda nu reușesc să-l învingă pe Penedo. Claudiu Niculescu îi aruncă în luptă pe Daniel Popa și Gicu Grozav iar cei doi aduc un plus în atacul „câinilor”. În minutul 89, Golofca a scăpat pe contraatac, i-a pasat lui Fabbrini iar italianul a făcut 2-0.

În urma acestei victorii, FC Botoșani ajunge la 12 puncte și depășește pe Dinamo în clasament.