Un bărbat de 55 de ani din municipiul Botoşani, care se deplasa cu mașina pe strada Petru Rareş din localitate, pe fondul neadaptării vitezei de deplasare şi al consumului de alcool, a acroşat bordura trotuarului, ulterior autovehiculul oprindu-se pe carosabil.

În urma producerii evenimentului rutier nu au rezultat victime omeneşti. Echipajul de poliţie ajuns la locul intervenţiei a încercat în repetate rânduri testarea alcoolscopică a conducătorului auto, fără rezultat. Bărbatul a fost condus la o unitate medicală pentru prelevare de mostre biologice de sânge în vederea stabilirii alcoolemiei.

În cauză a fost întocmit un dosar penal sub aspectul comiterii infracţiunii de conducere sub influenţa alcoolului, în vederea luării măsurilor legale.

Articolul precedentCornel Șfaițer nu revine la FC Botoșani: „Am avut o tentativă să plec la…”
Articolul următorSimpozion dedicat Marii Uniri la Botoșani. Participă mai mulți profesori universitari