PERFORMANȚĂ. 15 sportivi de la LPS Botoșani s-au calificat la turneul final la lupte greco-romane

0
74

Liceul cu Program Sportiv Botoșani a organizat, ȋmpreună cu Inspectoratul Școlar Județean Botoșani, etapa zonală a Cluburilor Sportive Școlare.

La această competiție, au participat, aproximativ 60 de luptători de la cluburile similare din Botoșani, Bacău, Suceava și Rădăuți.

Chiar dacă numărul participanților nu a fost foarte mare, nivelul competiției a fost ridicat deoarece au participat inclusive medaliați  la  campionatele  Europene. De asemenea, o parte dintre sportivi fac parte din lotul național de cadeți, care ȋși desfășoara activitatea la Bacău.

„Competiția a fost destul de strȃnsă la unele categorii, cu răsturnări de pronosticuri făcute de către antrenorii care vedeau  altfel rezultatele,  ȋnainte de meciuri. Lupta a fost și mai acerbă  deoarece,  numai  primii trei sportivi clasați, la fiecare categorie de greutate,  pot participa  la  finala pe țară. La unele categorii, din diverse motive, sportivi buni n-au reușit să se califice”, a spus Victor Baciu, antrenor la LPS Botoșani.

Lista  luptătorilor  Liceului cu Program Sportiv  Botoșani care s-au clasat pe primele trei locuri: