FC Botoșani câștigă la Sibiu și speră la locul doi în play-out

0
37

FC Botoșani continuă seria bună de rezultate și se impune în deplasare, în fața formației Hermannstadt, cu scorul de 2-0. În ultimele șase meciuri, FC Botoșani are cinci victorii și  un rezultat de egalitate.

Prima repriză a fost una destul spectaculoasă, cu un ritm bun și câte două ocazii de gol la cele două porți. Pe finalul primei reprize, Holzmann a suferit o accidentare gravă la cap și a fost transportat la spital iar în locul lui a intrat Soiledis.

Sibienii încep mai bine partea secundă dar nu reușesc să-și creeze foarte multe ocazii la poarta lui Fraisl. În minutul 81, FC Botoșani rămâne cu un om mai puțin. Oaidă, intrat pe teren în minutul 74, a încasat două cartonașe galbene și a fost eliminat. La patru minute de la eliminarea lui Oaidă, FC Botoșaniu reușește deschiderea scorului. Mihai Roman se distrează cu fundașii sibieni și marchează un gol spectaculos. Elevii lui Ciobotariu nu s-au mulțumit cu avantajul de un gol iar în prelungiri au mai marcat încă o dată. Patache a centrat de pe dreapta iar Golofca a împins mingea în poartă. Partida s-a încheiat cu victoria botoșănenilor care acumulează 38 de puncte și se apropie la un punct de locul doi  în play-out.