FC Botoșani a pierdut două puncte la Clinceni

0
29

FC Botoșani a pierdut două puncte importante în lupta pentru play-off. Deși a condus cu 1-0 și a avut un om în plus, echipa lui Croitou nu a reușit să câștige meciul de la Clinceni.

FC Botoșani a făcut o primă repriză modestă, singurele ocazii fiind în prelungiri când Mihai Roman și Ofosu nu au reușit să-l învingă pe Vâlceanu.

După pauză, FC Botoșani a jucat mai ofensiv iar în minutul 54, Ofosu marchează din interiorul careului, după o pasă a lui Ashkovski. În minutul 71, Pîrvulescu îl lovește cu cotul pe Ashkovski, primește al doilea galben și este eliminat de arbitrul Sebastian Colțescu. Cu un om în minus, Academica reușește egalarea în minutul 80 prin Șuț, care profită de o greșeală a defensivei botoșănene și a portarului Eduard Pap. FC Botoșani se aruncă în atac pe finalul partidei dar era prea târziu pentru a mai câștiga cele trei puncte.