VIDEO | Victorie pentru Dinamo în Liga Campionilor! „Câinii” au învins echipa daneză GOG în penultimul meci din Grupa A

0
30

Echipa masculină de handbal Dinamo a câștigat meciul de pe teren propriu cu formația daneză GOG, cu 30-27 (14-13). Dinamo a urcat pe locul 4 în Grupa A din Liga Campionilor după victoria cu GOG.

Partida a contat pentru etapa a 13-a, penultima, a Grupei A din Liga Campionilor. În urma acestui succes, Dinamo, deja calificată în play-off-ul pentru sferturi, a urcat pe locul 4.

În prezent, Dinamo și GOG au câte 13p, echipa daneză având golaveraj mai bun (+1, față de -12), dar „câinii” sunt avantajați de rezultatele directe, după ce au remizat în deplasare, 38-38.

Echipa alb-roșie obținuse calificarea în play-off-ul pentru sferturile de finală ale Ligii Campionilor încă dinainte să joace precedentul meci, în deplasare cu PSG. Dacă rămâne pe locul 4, va juca returul barajului pe teren propriu.

În Etapa a 13-a s-au mai consemnat rezultatele: Veszprem – FC Porto 32-30, Wisla Plock – PSG 26-32 și PPD Zagreb – Magdeburg 25-31. Lider este PSG cu 22p, care nu mai poate pierde locul 1, urmată de Magdeburg, Veszprem (ambele cu 20p), Dinamo, GOG (ambele cu 13p), Zagreb (8p), Wisla (7p) și FC Porto (3p).

Restanța FC Porto – PPD Zagreb nu poate influența clasamentul, indiferent de rezultatul final. Meciul trebuia să se joace pe 16 februarie, dar echipa croată a avut probleme cu transportul și nu a ajuns la timp în Portugalia.

În ultima etapă au loc partidele: GOG – Zagreb (1 martie), FC Porto – Wisla, Magdeburg – Dinamo și PSG – Veszprem (toate pe 2 martie).