VIDEO FC Botoșani a ratat calificarea în play-off

0
35

FC Botoșani a pierdut dramatic cu FC Argeș, scor 1-2, în finala pentru play-off și piteștenii au prins ultimul loc de play-off, scrie DigiSport.

Un singur punct avea Botoșaniul avans față de FC Argeș cu o etapă rămasă din sezonul regulat, așa că partida a fost considerată un derby, având în vedere că ambele echipe luptau pentru ultimul loc în play-off. Piteștenii au avut câștig de cauză. Moldovenii au dat primul semnal de alarmă la poarta lui Greab în minutul 39, când Haruț nu a nimerit ținta.

În startul reprizei secunde, după ce Șeroni a trimis pe lângă poartă, Mihai Roman a deschis scorul în minutul 52, după o neînțelegere între Turda și portar. Argeșul a egalat după 19 minute, însă finalul a fost incendiar. Peste alte 10 minute, echipa lui Andrei Prepeliță a preluat conducerea, iar moldovenii nu au mai putut să revină, cu toate că Mihai Roman a cerut un penalty în minutul 90+4.