SALVAMONT: PESTE 30 DE PERSOANE, RECUPERATE DE PE MUNTE ÎN ULTIMELE 24 DE ORE
28 iul. 2025, 14:32
Actualizat: 28 iul. 2025, 14:32

SALVAMONT: PESTE 30 DE PERSOANE, RECUPERATE DE PE MUNTE ÎN ULTIMELE 24 DE ORE
Articol scris de Scris de Realitatea de Botosani
12 persoane au fost transportate la spital
Dispeceratul Național Salvamont a înregistrat, în ultimele 24 de ore, 18 apeluri prin care intervenția de urgență a salvamontiștilor a fost solicitată.
Între acestea, câte 2 apeluri au fost pentru Salvamont Municipiul Brașov și Salvamont Săcele, și câte unul pentru Salvamont Harghita, Salvamont Mureș și Salvamont Brașov.
În urma celor 18 intervenții au fost salvate 34 de persoane. Dintre acestea, 12 au fost transportate cu Ambulanțele SAJ, SMURD sau Salvamont la spital.
S-au primit și 23 de apeluri prin care se solicitau sfaturi și informații despre diferite trasee turistice din zona montană.
Citește și:
- 08:11 - A cincea zi de război în Orientul Mijlociu. Alertă de securitate crescută și evacuări masive în Cipru
- 21:22 - Volodimir Zelenski stabilește când ar putea avea loc alegerile: Ce spune despre un nou mandat
- 20:30 - Fără permis din 2019, a provocat un accident cumplit: o victimă amputată
- 19:53 - Iranul amenință Europa cu represalii: ce riscuri apar pentru Uniunea Europeană în contextul războiului
Urmărește știrile Realitatea de Botosani și pe Google News











