Sâmbătă începând cu ora 12:30, Biblioteca Judeţeană vă invită la Sala de Lectura a Bibliotecii Județene „Mihai Eminescu” la cea de-a patra lansare a cărții ,,Fata cu pantofi roșii” semnată de scriitoarea botoşăneancă Claudia Mitră.
Lucrarea apare după volumele de versuri ”Dincolo de oglindă” şi ”Îngeri de sticlă” dar şi după volumul de proză ”Viața ca un fir de păpădie”.La proză revine autoarea și în ”Fata cu pantofi roșii”
,
lucrare despre care profesorul și scriitorul Lucian Strochi notează în prefață: ,,În această nuvelă, Claudia Mitră se desparte definitiv, dar deloc brutal de poezie. Liricul este inundat de dramatic, iar epicul a devenit precis, cu o traiectorie logică, nu neapărat previzibilă. Monocordă, asemenea unui cântec stins, dar fulgerat de lumini optimiste, proza Claudiei Mitră nu vrea să se despartă de iubire. În logica ei, logica inimii, un cerc va fi întotdeauna o spirală. Adică va include și transcendentul. ”Prezentarea volumului va fi susținută de către poeta Mihaela Ciubotariu și de directorul Teatrului ,,Mihai Eminescu”, Traian Apetrei. Manifestarea se va bucura și de două momente speciale. Este vorba despre lectura publică realizată de actrița Petronela Lorena Chiribuţă și de momentul folk asigurat de Vlad Calimandriuc.
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 16:02 - Programul negocierilor lui Eugen Tomac pentru formarea noului guvern. Întâlniri decisive cu PNL, USR și PSD
- 14:08 - Inundații devastatoare în Prahova. Zeci de familii, izolate după ce puhoaiele au rupt drumurile de acces – VIDEO EXCLUSIV
- 14:04 - Călin si Cristela Georgescu, la hramul Mănăstirii Almaș - FOTO/VIDEO
Urmărește știrile Realitatea de Botosani și pe Google News














