Real Madrid s-a calificat la loviturile de departajare în semifinalele Ligii Campionilor

0
42

Real Madrid s-a calificat în semifinalele Ligii Campionilor la fotbal, după ce a învins-o pe Manchester City cu scorul de 4-3, la loviturile de departajare, miercuri seara, în deplasare, într-un meci din manşa secundă a sferturilor de finală în care scorul a fost egal, 1-1, atât la capătul celor 90 de minute regulamentare, cât şi al prelungirilor.

Săptămâna trecută scorul a fost egal şi pe \”\”Santiago Bernabeu\”\”, 3-3, diferenţa făcându-se la penalty-uri, unde portarul ucrainean Andri Lunin a făcut diferenţa, apărând şuturile lui Bernardo Silva şi Mateo Kovacic.

Real a deschis scorul pe Etihad Stadium prin brazilianul Rodrygo (12), dar City, deţinătoarea trofeului, a reuşit egalarea prin belgianul Kevin De Bruyne (76).

Meciul a curs practic într-o singură direcţie după ce echipa lui Ancelotti a deschis scorul, \”\”cetăţenii\”\” luând cu asalt poarta lui Lunin.

Camavinga l-a testat mai întâi pe Ederson (11), după care Rodrygo a marcat din centrarea lui Vinicius Junior (12), din a doua încercare, după ce portarul brazilian a respins primul şut al compatriotului său.

La poarta cealaltă, Lunin a respins şutul lui De Bruyne (15), iar apoi Haaland (19) a trimis mingea în bară cu capul. Lunin s-a remarcat la un nou şut expediat de belgianul De Bruyne (27). Grealish a fost blocat de Rudiger (36), iar Lunin a fost nevoit să se întrebuinţeze serios pentru a evita un gol primit direct din corner de la De Bruyne (45). Foden a avut ultima oportunitate a primei reprize (45+1), dar a şutat peste poartă de la distanţă.

La reluare, Lunin a respins voleul lui Grealish (47), a blocat apoi şutul lui Foden (53) şi a apărat din nou o minge trimisă de Grealish (70).

Goalkeeper-ul ucrainean nu a mai avut ce face la şutul lui De Bruyne (76), după ce Rudiger a respins greşit centrarea lui Doku.

De Bruyne (79, 82) a fost din nou periculos, dar mingile şutate de belgian au trecut peste transversală.

Real Madrid a fost mai curajoasă în prelungiri şi Rudiger (105+2) a trecut pe lângă un gol care putea fi al calificării.

În cele din urmă, totul s-a decis la loviturile de departajare, pentru City transformând Julian Alvarez, Phil Foden şi Ederson, în timp ce pentru Real au marcat Jude Bellingham, Lucas Vazquez, Nacho Fernandez şi Antonio Rudiger. De la gazde au ratat Bernardo Silva şi Mateo Kovacic, iar de la Real, Luka Modric.

Manchester City rămâne neînvinsă de 30 de partide pe propriul stadion în Champions League, ultimul eşec datând din septembrie 2018, 1-2 cu Lyon.

Real Madrid, deţinătoarea recordului de trofee în Champions League (14), va juca în penultimul act cu Bayern Munchen, care a eliminat şi ea o echipă engleză, pe Arsenal (2-2, 1-0).

La Manchester, au executat în ordine loviturile de departajare: Julian Alvarez 1-0 (gol), Luka Modric 1-0 (ratare – a apărat Ederson), Bernardo Silva 1-0 (ratare – a apărat Andri Lunin), Jude Bellingham 1-1 (gol), Mateo Kovacic 1-1 (ratare – a apărat Andri Lunin), Lucas Vazquez 1-2 (gol), Phil Foden 2-2 (gol), Nacho Fernandez 2-3 (gol), Ederson 3-3 (gol), Antonio Rudiger 3-4 (gol).