Poli Iași – FC Botoșani 0-3. Victorie la scor de neprezentare și bătaie în tribune FOTO&VIDEO

0
50

FC Botoșani s-a impus la trei goluri diferență în derby-ul Moldovei, într-un meci în care Poli Iași a fost echipa gazdă la Botoșani.

FC Botoșani a controlat jocul de la un capă la altul, a marcat trei goluri și a mai avut trei-patru ocazii mari. Roman și Cascini au avut primele două șanse de a marca în minutele 13 și 15. În minutul 30, o parte din membrii galeriei de la Poli Iași au pătruns între spectatorii botoșăneni și a urmat o bătaie în care au fost implicați și oamenii de ordine. Arbitrul Andrei Chivulete a întrerupt meciul iar pe stadion au intrat jandarmii care i-au evacuat pe huligani.

Cu trei minute înainte de pauză, Keita a fost faultat în careu iar arbitrul Andrei Chivulete a dictat penalty. Rodriguez a marcat de la punctul cu var iar la pauză, botoșănenii erau în avantaj.

Repriza secundă a început cu o mare ocazie a lui Roman după care același Roman a marcat pentru 0-2. În minutul 68, Ofosu și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor. Pe final, botoșănenii puteau mări diferența dar partida s-a încheiat cu scorul de 0-3.