Iordănescu acuză după înfrângerea de la Botoșani: Este o viciere clară de rezultat

0
38

Antrenorul principal al formației Gaz Metan Mediaș susține că a fost viciere de rezultat și consideră că brigada de arbitrii a ajutat pe FC Botoșani. El consideră că nu a fost penalty și că Marius Constantin a fost eliminat prea ușor.

“Sunt trist pentru că am fost destul de nedreptățiți. Din punctul meu de vedere, este o viciere clară de rezultat. Arbitrii au fost foarte, foarte neinspirați. Mergem acum nouă ore pe drum și ne gândim cum am pierdut acest joc. S-a rupt echilibrul la un fault inexistent. Fundașul central al Mediașului era pe traiectoria atacantului, nu întinde piciorul, nu întinde mâna, nu lovește adversarul. Este static iar adversarul intră în el. Ce trebuia să facă Larie? Să se evapore? Nu putea să se ferească. Nu poți să dai așa penalty. Jucătorii intră la pauză extrem de nervoși, ne dă peste cap tot planul tactic. Încerci să liniștești echipa, să le explici că trebuie să se concentreze pe joc  și nu pe greșeala de arbitraj și vine momentul în care rupi echilibrul în teren. Susții că ai fost apostrofat de jucătorul Mediașului. Eu am auzit de încă de două-trei ori tușierul când spunea: galben la numărul 24 că a protestat, galben la nu știu care. Noroc că nu s-a apucat să împartă galbene pentru că terminam cu 5-6 jucători”, a spus Iordănescu.

De partea cealaltă, Liviu Ciobotariu este un antrenor fericit. În ultimele cinci meciuri are patru victorii și un rezultat de egalitate.

“Vreau să-mi felicit jucătorii pentru această victorie. A fost o victorie muncită, o victorie cu emoții. Am întâlnit un adversar foarte puternic, o echipă care nu întâmplător se află pe prima poziție. Veneam după o serie pozitivă de rezultate și jocurile îmi dădeau speranțe că putem obține cele trei puncte. Un joc foarte greu pentru noi, jucătorii au dat dovadă de caracter. Nu am avut timp la dispoziție să pregătesc acest joc. Am venit joi la ora 1.00, i-am lăsat pe jucători acasă, am mâncat seara împreună și a trebuit să ne pregătim de următorul joc. Ăsta este programul și nu avem ce face. În prima repriză ne-am descurcat destul de bine, am avut o posesie bună, situații de a marca. În a doua repriză am vrut să securizăm rezultatul, am stat mai mult în defensivă și am reușit să obținem cele trei puncte”, a spus Liviu Ciobotariu.