FOTBAL: FC Botoșani – Sepsi 1-2

0
36

Sepsi a obținut prima victorie din istoria confruntărilor cu FC Botoșani. Echipa lui Leo Grozavu a bătut cu 2-1 și e aproape imposibil să mai piardă locul de play-off, anunță Digisport.

Covăsnenii au avut prima ocazie a meciului în minutul 12, iar în minutul 39 au primit un penalty controversat și Vașvari l-a transformat. Botoșănenii n-au jucat mare lucru în prima repriză și au ratat prima mare ocazie abia în minutul 53, când Marius Croitoru și-a făcut cruce.

Patache a irosit apoi o șansă mare, însă peste câteva minute, Sepsi a ratat și ea, prin Golofca, o oportunitate uriașă. Până la urmă, Sepsi a marcat golul al doilea în minutul 71, prin Nandor Tamas, iar la cealaltă poartă, Ongenda a fost aproape să înscrie în vinclu, din lovitură liberă.

În prelungiri, echipa lui Croitoru a redus diferența, prin Camara, însă a fost prea târziu și moldovenii nu au mai putut egala.