FC Botoșani învinge la Voluntari și revine pe loc de play-off

0
35

FC Botoșani a învins cu scorul de 2-1 la Voluntari și rămâne în lupta pentru play-off. Ilfovenii au condus cu 1-0 la pauză dar Miron și Chindriș au marcat pentru victoria echipei antrenate de marius Croitoru.

În prima repriză, FC Botoșani a jucat foarte slab. A avut o singură ocazie prin Ashkovski iar în defensivă a făcut mari greșeli. Gazdele au deschis scorul în minutul 10 prin Ion Gheorghe, după o greșeală a lui Chindriș. Patru minute mai târziu, Balaur a reluat cu capul dar Edi Pap are o paradă senzațională și își salvează echipa. FC Voluntari rămâne echipa mai periculoasă, Căpățână șutează de la distanță dar Pap se opune încă o dată. Botoșănenii cer penalty la un henț în careu comis de Achim dar arbitrul dictează doar corner.

FC Botoșani încearcă să egaleze, Roman șutează din interiorul careului dar mingea trece pe lângă poartă iar la pauză ilfovenii erau în avantaj.

În debutul reprizei secunde, Țigănașu șutează la colțul scurt dar goalkeeperul gazdelor respinge în corner. FC Botoșani reușește egalarea în minutul 66. Roman a centrat în careu iar Andrei Miron a marcat cu capul din centrul careului. Keita și Ofosu sunt aproape de a aduce pe FC Botoșani în avantaj dar portarul Râmniceanu și bara se opun iar scorul rămâne egal.

În minutul 84 Ofosu ratează incredibil iar două minute mai târziu Chindriș aduce pe FC Botoșani în avantaj. Mihai Roman centrează din nou foarte bine iar Chindriș marchează cu capul. Oaspeții puteau egala în prelungiri dar Pap intervine în fața lui Achim.

Partida s-a încheiat cu victoria echipei FC Botoșani care a acumulat 22 de puncte în timp ce FC Voluntari rămâne pe ultimul loc cu 7 puncte.