FC Botoșani încheie sezonul cu o victorie la Iași

0
40

Fără vedetele Fabbrini, Ongenda, Karaboue, Mihai Roman și Golofca, FC Botoșani a reușit să se impună la Iași, în derby-ul Moldovei.

Prima parte a jocului a fost săracă în faze de poartă. Singura ocazie mare de gol a aparținut gazdelor prin Rus dar Fraisl și-a salvat echipa. Botoșănenii au avut o posesie mai bună dar fără să se apropie periculos de poarta gazdelor.

Repriza secundă a început cu un gol marcat de FC Botoșani. Rodriguez a executat bine un corner de pe dreapta, Burcă a scăpat din marcajul lui Laurențiu Rus și a marcat cu capul.

În minutul 67, Holzmann face o cursă de vreo 60 de metri cu mingea la picior, combină cu Corban, după care austriacul marchează pentru 2-0. Liviu Ciobotariu trimite pe teren doi debutanți. Este vorba de Dragoș Penescu și Diakite, doi juctori care au evoluat până acum la FC 2 Botoșani.