FC Botoșani a pierdut la scor de neprezentare în fața Chindiei

0
43

FC Botoșani a pierdut pe teren propriu în fața formației Chindiei Târgoviște, la scor de neprezentare. Elevii lui Marius Croitoru au făcut cel mai slab meci din acest sezon iar șanse la play-off sunt din ce în ce mai mici.

FC Botoșani a dominat începutul de meci iar Ofosu putea deschide scorul în minutul 6. Oaspeții au venit cu lecția bine învățată. S-au apărat și au jucat pe contraatac, Dumiter fiind cel mai periculos jucător al Chindiei. În minutul 32, Vasile Dumiter a deschis, profitând de o defensivă apatică a Botoșaniului. Gazdele au încercat să egaleze repede dar cei care au marcat au fost oaspeții. În prelungirile primei reprize, centralul Marius Avram a arătat punctul cu var după un henț în care comis de fundașul Kolesovs. Liviu Mihai a marcat din penalty iar la pauză Chindia avea un avantaj de două goluri.

Marius Croitoru a făcut două schimbări la startul reprizei secunde dar jocul echipei nu s-a schimbat în bine. Mihai Roman a fost singurul care i-a dat emoții lui Viorel Moldovan și era aproape imposibil ca FC Botoșani să mai emită pretenții. În minutul 76, oaspeții au mai marcat încă o dată. Dumiter se distrează cu defensiva botoșăneană, îi pasează lui Voduț iar acesta duce scorul la 0-3.

Pe final, ambele echipe au avut câte un eliminat. Benga a luat roșu direct în minutul 85 iar Ongenda a luat intenționat al doilea galben pentru a sta în meciul de cupă cu CFR Cluj.