FC Botoșani a câștigat la Sepsi și revine în lupta pentru locul 6

0
42

FC Botoșani s-a impus cu scorul de 1-0 în deplasarea de la Sf. Gheorghe și revine în lupta pentru play-off. Echipa antrenată de Liviu Ciobotariu este la 4 puncte de locul 6.

După înfrângerea de pe teren propriu cu Poli Iași, antrenorul Liviu Ciobotariu a făcut trei schimbări în primul 11 și s-a dovedit foarte inspirat. Portarul austriac Martin Fraisl a fost cel mai bun om de pe teren și a contribuit decisiv la victoria formației botoșănene,

FC Botoșani a început bine partida dar prima ocazie a aparținut gazdelor. În minutul 23, Tandia șutează de două ori dar prima dată se opune Martin Fraisl după care mingea trece peste poartă. Trujic reia slab și nu îl poate învinge pe goalkeeperul gazdelor.

În minutul 33, FC Botoșani reușește deschiderea scorului. Karaboue îi pasează foarte bine lui Golofca iar acesta marchează primul gol din acest sezon. Două minute mai târziu, Fulop trimite un șut-centrare de pe dreapta dar Ongenda și Golofca nu reușesc să împingă mingea în poartă. Fabbrini recuperează o minge în apropierea careului advers, șutează plasat dar portarul gazdelor prinde. Cu două minute înainte de pauză, Sepsi are șansa egalării dar F. Ștefan ratează o mare ocazie de gol.

Sepsi începe mai bine partea secundă și are două șanse de gol în primele 5 minute prin Simonovski și Tandia.

Golofca îi pasează foarte bine lui Fulop care scapă singur cu portarul advers dar nu reușește să marcheze.  În minutul 68, Simonovschi are o șansă uriașă de gol dar Martin Fraisl are o interveție extraordinară. Cu zece minute înainte de final, Nouvier șutează din careu dar Fraisl respinge spectaculos. În prelungiri, Tandia ratează egalarea iar FC Botoșani obține trei puncte mari la Sf. Gheorghe.