EURO 2024: Scoția și Elveția au terminat la egalitate, scor 1-1

0
37

Naționalele de fotbal ale Scoţiei şi Elveţiei au terminat la egalitate, 1-1, la Koln, în Grupa A a Campionatului European de fotbal – EURO 2024.

Scoţia a deschis scorul în minutul 13, după un contraatac, McGregor servindu-l pe McTominay, al cărui şut din voleu a fost deviat peste portarul Sommer de fundaşul Scherr.

Replica elvețienilor a venit în minutul 26. Shaqiri a interceptat pasa greşită a lui Ralston şi a tras din prima la vinclu de la 17 metri, restabilind egalitatea.

Elveţia, fosta adversară a României în preliminarii, şi-a creat câteva situaţii bune de gol, dar Gunn a respins mingea şutată din careu de Ndoye, după care fotbalistul echipei Bologna a reuşit să trimită mingea în plasă, însă golul a fost anulat pentru ofsaid.

După pauză, elveţienii au fost periculoşi prin Vargas şi, mai ales, prin Ndoye, dar portarul Gunn a fost imbatabil.
Cea mai mare ocazie a reprizei secunde fost ratată de scoţieni, prin Hanley, în minutul 67. Fundașul britanic a a trimis mingea în bară cu capul, din centrarea lui Robertson.

Cu acest egal, Elveţia face un pas important către optimile de finală, în timp ce Scoţia are nevoie de o victorie în ultimul meci cu Ungaria pentru a avea şanse de a merge mai departe. Cu ocazia acestui meci, Shaqiri a bifat al şaptelea său turneu major, un record pentru naționala Elveţiei.