Dinamo – FC Botoșani 1-1. Greșeli incredibile de arbitraj

0
38

FC Botoșani a pierdut două puncte în meciul cu Dinamo, arbitrul bucureștean George Rădulescu fiind personajul negativ. Nu a acordat cel puțin trei lovituri de la 11 metri pentru FC Botoșani și nu l-a eliminat pe Neicuțescu în minutul 1.

Partida a început cu o fază controversată. În minutul 1, Neicuțescu îl lovește cu cotul în față pe Chindriș dar arbitrul bucureștean George Rădulescu îl iartă pe dinamovist de eliminare. FC Botoșani este echipa mai periculoasă iar Ofosu are două șanse de a deschide scorul. În minutul 21, Ofosu cade în careul gazdelor dar arbitrul George Rădulescu lasă jocul să continue. Moussa are o șansă mare de gol după care Ongenda șutează peste poartă din interiorul careului. În minutul 45, Montini marchează cu capul dar golul este anulat pentru ofsaid.

Repriza secundă începe tot cu FC Botoșani în atac dar Ofosu și Ongenda nu reușesc să marcheze. Dinamo deschide scorul în minutul 58 prin Sorescu care reia cu capul de lângă Țigănașu și îl învinge pe Pap. FC Botoșani revine repede în joc și reușește egalarea. Ongenda șutează de la 20 de metri, Piscitelli respinge în față iar Moussa marchează pentru 1-1. Papa a avut șansa de a aduce pe FC Botoșani în avantaj dar Piscitelli își salvează echipa. Pe finalul partidei, arbitrul George Rădulescu a refuzat trei lovituri de la 11 metri pentru FC Botoșani. Chindriș și Roman, de două ori, au fost faultați în careu dar Rădulescu a refuzat să acorde penalty iar meciul s-a încheiat la egalitate, scor 1-1.