CUPA ROMANIEI. FC Botoșani a eliminat CFR-ul la penalty

0
32

FC Botosani a produs surpriza 16-imilor Cupei României la fotbal, eliminând campioana CFR Cluj. După 90 de minute scorul a fost 2-2 și asa a rămas și după cele doua reprize de prelungiri, FC Botoșani reușind să câștige la loviturile de la 11 metri.

Începutul meciului a fost unul echilibrat, ambele echipe fiind preocupate sa tina mingea departe de propria poarta.

În minutul 31, Bordeianu face un fault la mijlocul terenului, primește al doilea galben și este eliminat.

Cinci minute mai târziu, FC Botoșani deschide scorul prin Stefan Askovski care marchează din careul mic.

La pauză, clujenii fac două schimbări. Mailat și Cestor au intrat în locul lui Butean și Petrilă. Jocul CFR-ului se schimba iar Golofca și Burca marchează în minutele 55 și 59.

Cu 10 minute înainte de finalul reprizei secunde, Câmpanu este faultat în careu iar arbitrul Andrei Chivulete dictează penalty. Rodriguez marchează de la punctul cu var și trimite meciul în prelungiri.

A rămas 2-2 după cele două reprize de prelungiri și s-trecut la executarea loviturilor de la 11 metri.

• 1-0 GOL RODRIGUEZ
  • 1-1 GOL MUREȘAN
  • 1-1 RATEAZĂ CÎMPANU
  • 1-2 GOL DJOKOVIC
  • 2-2 GOL HOLZMANN
  • 2-2 RATEAZĂ COIMBRA
  • 3-2 GOL CASCINI
  • 3-2 RATEAZĂ MAILAT