Astra s-a impus la Botoșani prin golurile lui Budescu și Alibec

0
42

Astra a câștigat cu scorul de 2-1 în deplasarea de la Botoșani și a luat o opțiune serioasă pentru accederea în play-off.

Echipa lui Marius Croitoru a dominat meciul, a avut posesia, și-a creat multe ocazii dar a pierdut toate cele trei puncte. Botoșănenii au început în atac și au avut prima șansă de gol prin Keita, în minutul 2. Roman și Cascini au șutat din marginea careului dar scorul a rămas egal. Oaspeții ies la joc iar V. Gheorghe, Budescu și Alibec au trei șanse de a marca dar la pauză a fost 0-0.

În debutul reprizei secunde, Keita și Enriko Papa au două șanse de a marca după care Alibec profită de o greșeală a lui Moescu (18 ani), îi pasează lui Budescu care deschide scorul.

FC Botoșani revine în ofensivă, Roman execută bine o lovitură liberă de la peste 20 de metri dar David Lazar respinge de sub bară. În minutul 69, Alibec majorează scorul după o acțiune în viteză în care defensiva botoșăneană este depășită.

În minutul 83, Ashkovski șutează din marginea careului și îl învinge pe Lazar. Botoșănenii speră să egaleze și forțează marcarea golului doi dar meciul s-a încheiat cu victoria oaspeților.