VIDEO Spectacol total în meciul Craiova – Botoșani

0
45

A fost spectacol total în Bănie. În 26 de minute s-au marcat 4 goluri în meciul U Craiova 1948 – FC Botoșani. S-a terminat 3-2, după ce rezerva Compagno a adus o victorie vitală pentru olteni, scrie DIGISPORT.

Craiova a deschis scorul în minutul 15, prin Bălan, însă peste două minute, botoșănenii au egalat prin Mihai Roman. După alte 5 minute, gazdele au preluat din nou conducerea, după o gafă a lui Dawa și finalizarea lui Bauza, care l-a făcut pe antrenorul Nicolo Napoli să se rostogolească pe jos de bucurie.

Au urmat apoi ocazii „la foc automat”. Sidibe s-a făcut de râs cu toată poarta în față, iar peste câteva minute l-a întins pe portar și apoi Bălan a ratat din apropiere. Până la pauză, Botoșaniul a ratat prin Roman, care apoi reușit dubla peste un minut și a făcut 2-2.

Repriza secundă a început cu moldovenii în atac. Cei de la U Craiova 1948 au scăpat însă la o ieșire greșită a portarului, iar apoi la ocazia lui Dican, scoasă de portar. Sidibe a irosit o șansă imensă, iar la poarta cealaltă, Mihai Roman l-a făcut pe Popa să scoată spectaculos de sub transversală.

Golul victoriei l-a adus rezerva Compagno, la 3 minute după ce a intrat pe teren, iar Botoșaniul a avut ultima șansă a meciului, când Dawa a nimerit transversala.

U Craiova 1948 – FC Botoșani s-a terminat 3-2, iar oltenii au luat o gură de oxigen în lupta pentru salvarea de la retrogradare și au trecut peste locul de baraj, în timp ce moldovenii rămân pe locul 4.