VIDEO FC Botoşani, doar egal la ultima clasată

0
107

Academica Clinceni – FC Botoșani 1-1. Ilfovenii au egalat printr-un gol neregulamentar, la care Cascini a făcut henț, scrie DigiSport.

Academica Clinceni a mai ratat o șansă de a bifa prima victorie din acest sezon, la meciul de pe teren propriu contra celor de la FC Botoșani, din cadrul etapei a 11-a în Liga 1, încheiat cu scorul de 1-1.

Academica Clinceni – FC Botoșani 1-1. Oaspeții au marcat în primul sfert de oră, dar nu au putut gestiona avantajul.

Oaspeții au deschis scorul după doar un sfert de oră, în urma unui corner. Papa a lovit cu capul, Dobre a respins în fața lui Dawa, iar camerunezul a profitat de oportunitate.

Elevii lui Ionuț Chirilă puteau restabili egalitatea în primul minut al prelungirilor primei părți. De Amorim i-a pasat superb cu călcâiul lui Pârvulescu, care l-a învins pe portarul advers, însă Racovițan a scos din fața porții goale, iar moldovenii au intrat la cabine în avantaj.

Academica Clinceni – FC Botoșani 1-1. Ilfovenii au marcat un gol neregulamentar.

Ilfovenii au lansat un avertisment către poarta moldovenilor în minutul 52, dar șutul de la distanță al lui De Amorim a trecut la o palmă de vinclu. În cele din urmă, Academica Clinceni a reușit să egaleze în minutul 77, la capătul unei faze controversate. Moulin a șutat cu latul din afara careului de șaisprezece metri, iar mingea l-a lovit în mână pe Cascini, schimbându-i traiectoria.

Arbitrii nu au văzut acest lucru și au validat golul, astfel că trupa lui Chirilă a reușit să smulgă un punct, dar se află tot pe ultimul loc în Liga 1, cu doar trei puncte. De partea cealaltă, FC Botoșani rămâne pe 2, la opt puncte în spatele CFR-ului.