VIDEO FC Botoșani a revenit pe podiumul Ligii 1

0
42

FC Botoșani nu a avut probleme cu ultima clasată, Academica Clinceni, în etapa a 26-a. Moldovenii s-au impus cu 2-0 și au revenit pe locul al treilea, peste FC Voluntari, scrie DigiSport

Ilfovenii au rezistat până în minutul 7, când Papa a deschis scorul. Peste 3 minute, portarul Ureche a scos cu piciorul mingea trimisă de Jaja, iar apoi Mailat a irosit și el o șansă bună. Clinceniul a avut o ocazie după o jumătate de oră de joc, dar tot Botoșaniul a fost la conducerea meciului, iar Roman a ratat și el. În repriza a doua, ultima clasată a rămas în 10 oameni, după un fault grosolan al lui Gogov.

Botoșaniul l-a pus apoi la încercare pe portar, prin Fili, iar Mailat nu a nimerit poarta. Cu 11 minute înainte de final, Mihai Roman II a ratat cea mai mare ocazie a meciului, iar peste 5 minute, Șeroni a făcut 2-0. Ultimele două ocazii ale meciului le-au avut Haruț și Fili, iar Botoșani – Academica Clinceni s-a terminat 2-0 și moldovenii au revenit pe locul al treilea.

Sursă: DIGISPORT