SONDAJ AVANGARDE: TENSIUNEA ATINGE COTE MAXIME PE SCENA POLITICĂ. PREZIDENȚIALELE, CEA MAI MARE GRIJĂ A ROMÂNILOR. ÎNCREDEREA ÎN CCR S-A PRĂBUȘIT

SONDAJ AVANGARDE: TENSIUNEA ATINGE COTE MAXIME PE SCENA POLITICĂ. PREZIDENȚIALELE, CEA MAI MARE GRIJĂ A ROMÂNILOR. ÎNCREDEREA ÎN CCR S-A PRĂBUȘIT
Alegerile prezidențiale sunt cea mai mare grijă a românilor, arată cel mai recent sondaj AVANGARDE dat publicității
Alegerile prezidențiale sunt cea mai mare grijă a românilor, arată cel mai recent sondaj AVANGARDE dat publicității. Potrivit datelor centralizate, românii sunt mai preocupați de viitorul politic al țării noastre, decât de cel economic. În plus, după anularea procesului electoral în plină desfășurare la finele anului trecut, Curtea Constituțională a României a înregistrat o scădere îngrijorătoare la capitolul "încredere".
Potrivit sondajului AVANGARDE, cea mai mare grijă a României, în momentul de față, este reprezentată de alegerile prezidențiale. 39% dintre românii intervievați au indicat-o ca fiind principala problemă care le afectează viața. Urmează inflația și relația de încredere stat-cetățean (20%), funcționarea/depolitizarea instituțiilor (14%) și, abia pe ultimul loc, reducerea aparatului bugetar - prioritate pentru doar 2% dintre români.

Odată cu anularea alegerilor prezidențiale în timpul procesului electoral, încrederea românilor în CCR a scăzut.

Este Ilie Bolojan pregătit să candideze la Președinția României cu mandat plin, de data aceasta?
Conform datelor centralizate, 56% dintre români cred că Ilie Bolojan nu este deloc pregătit să candideze pentru un mandat plin la Cotroceni.

Metodologie:
Marja de eroare - eroarea maximă de eșantionare, la un nivel de încredere de 95%, este de +/- 2,3%
Eșantion multi-stratificat, probabilistic
Universul cercetării: populația adultă (18 ani și peste), neinstituționalizată, a României
Perioada culegerii: 18.02.2025 – 24.02.2025
Volumul eșantionului: 1300 de subiecți
Metoda culegerii: CATI (telefonic)
Sursa: Newsinn
Citește și:
- 16:22 - Aproximativ 500 de persoane au fost depistate fără contracte de muncă, într-o singură săptămână. Ministrul Muncii: ”Nu e normal și nu poate fi ignorat”
- 12:43 - Moment de reculegere la începutul ședinței de Guvern, în memoria lui Mircea Lucescu-FOTO
- 10:16 - Bolojan, despre pierderea procesului vaccinurilor anti-COVID: Miniștrii Sănătăţii şi de Finanţe vor declanșa negocieri cu Pfizer şi se vor deplasa săptămâna viitoare în SUA
- 17:44 - Victorie pentru Realitatea PLUS: Curtea de Apel București a decis să suspende decizia CNA prin care se ridică licența postului. Televiziunea Poporului NU se închide
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Botosani și pe Google News











