RAREȘ BOGDAN CONFIRMA DISCUȚIILE CU BOLOJAN PREMIER: „PREŞEDINTELE CIUCĂ A VORBIT DE DÂNSUL, LA FEL TOT LEADERSHIPUL, EU, EMIL BOC ŞI CEILALŢI COLEGI„

RAREȘ BOGDAN CONFIRMA DISCUȚIILE CU BOLOJAN PREMIER: „PREŞEDINTELE CIUCĂ A VORBIT DE DÂNSUL, LA FEL TOT LEADERSHIPUL, EU, EMIL BOC ŞI CEILALŢI COLEGI„
Prim-vicepreşedintele PNL Rareş Bogdan dă de înţeles că Ilie Bolojan a acceptat propunerea de a fi desemnat prim-ministru în situaţia în care Nicolae Ciucă va fi ales preşedinte
Prim-vicepreşedintele PNL Rareş Bogdan dă de înţeles că Ilie Bolojan a acceptat propunerea de a fi desemnat prim-ministru în situaţia în care Nicolae Ciucă va fi ales preşedinte al ţării. Întrebat dacă Bolojan e interesat şi de preluarea şefiei PNL, Rareş Bogdan a răspuns: ”Nu putem spune asta”, el explicând ce prevede Statutul PNL cu privire la acest aspect.
Întrebat, luni seară, dacă Ilie Bolojan a acceptat oferta conducerii PNL de a fi desemnat prim-ministru în situaţia în care Nicolae Ciucă este ales preşedinte al ţării, prim-vicepreşedintele PNL Rareş Bogdan a răspuns: „Normal!”.
„Preşedintele Ciucă a vorbit de dânsul, la fel tot leadershipul, eu, Emil Boc şi ceilalţi colegi. Să nu ne grăbim! Prima dată să vedem cum va arăta ziua de 24 (noiembrie, primul tur al alegerilor prezidenţiale – n.r.), când Partidul Naţional Liberal trebuie să-şi mobilizeze activul, militanţii”, a afirmat Rareş Bogdan, potrivit news.ro.
Întrebat dacă Ilie Bolojan ar vrea să fie şi viitorul preşedinte al PNL, Bogdan a răspuns: „Nu putem spune asta”, el explicând că Statutul PNL prevede clar care sunt paşii privind preluarea şefiei partidului în situaţia în care acesta rămâne fără preşedinte. Astfel, statutul arată că unul dintre cei trei prim-vicepreşedinţi sau secretarul general sau, la solicitarea Biroului Permanent Naţional, un alt membru al acestuia preia conducerea partidului, pentru cel mult şase luni, până la organizarea unui congres.
„Faptul că domnul Bolojan este nominalizat fie de către doamna Lasconi sau de către domnul Geoană sau intră în discuţiile pe proiecţia de viitor a guvernului şi a puterii politice din România sau administrative pentru noi este onorabil”, a mai afirmat Rareş Bogdan.
Sursa: Realitatea Din PNL
Citește și:
- 21:30 - Zelenski îi mulțumește lui Nicușor Dan după dezvăluirile despre drona din Galați: „Faptele sunt cel mai bun leac împotriva minciunilor lui Putin”
- 15:54 - Nicușor Dan avertizează Rusia: Ambasadorul de la București ar putea fi expulzat dacă incidentele cu drone se repetă
- 13:04 - Călin Georgescu, mesaj pentru români după slujba de Rusalii din Buftea: "Un conducător de țară, de glie, ascultă de Dumnezeu, nu de oameni" VIDEO
- 10:08 - Ana Maria Păcuraru, în inima Deșertului Gobi: imagini senzaționale de la una dintre cele mai mari centrale solare din lume
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Botosani și pe Google News













