MINISTERUL FINANŢELOR LANSEAZĂ A NOUA EDIŢIE TEZAUR

MINISTERUL FINANŢELOR LANSEAZĂ A NOUA EDIŢIE TEZAUR
În perioada 8 septembrie - 3 octombrie, românii pot investi în titlurile de stat Tezaur
O nouă ediție a Programului de titluri de stat Tezaur este lansată luni, 8 septembrie, de către Ministerul Finanțelor, care oferă persoanelor fizice posibilitatea de a investi în titluri de stat cu dobânzi neimpozabile de până la 7,85%.
Astfel, în perioada 8 septembrie - 3 octombrie 2025, românii pot investi în titlurile de stat Tezaur, cu maturităţi de 1, 3 şi 5 ani şi dobânzi anuale de 6,90%, 7,50%, respectiv, 7,85%. Titlurile de stat au valoare nominală de 1 leu şi sunt emise în formă dematerializată.
Titlurile de stat pot fi cumpărate online, în perioada 8 septembrie - 1 octombrie 2025, prin platforma Ghişeul.ro, iar în intervalul 8 septembrie - 2 octombrie 2025, numai de către persoanele fizice înregistrate în Spaţiul Privat Virtual (SPV).
„Operaţiunile disponibile online includ deschiderea contului de subscriere, subscrierea propriu-zisă şi viramentul sumelor din contul de subscriere către un cont bancar. Detalii suplimentare sunt disponibile în Ghid Tezaur online şi Tezaur online”, precizează instituţia în comunicat.
De asemenea, titlurile Tezaur mai pot fi achiziţionate în perioada 8 septembrie - 3 octombrie 2025 de la sediul unităţilor Trezoreriei Statului, iar între 8 septembrie - 2 octombrie 2025 (în mediul urban) şi 8 septembrie - 1 octombrie 2025 (în mediul rural), prin subunităţile poştale ale CN Poşta Română S.A.
Ministerul Finanţelor menţionează că printre avantajele investiţiei în Programul Tezaur sunt veniturile neimpozabile şi dobânda anuală care se plăteşte la datele de plată prevăzute în prospectul de emisiune.
Potrivit sursei citate, sunt eligibile persoanele fizice care au împlinit vârsta de 18 ani la data efectuării subscrierii. Fondurile obţinute de Ministerul Finanţelor în calitate de emitent, ca urmare a emisiunii de titluri de stat, vor fi utilizate pentru finanţarea deficitului bugetar şi refinanţarea datoriei publice.
Citește și:
- 19:02 - Tragedie în Craiova: o fetiță de 4 ani a murit după ce i s-a făcut rău într-o mașină, în parcarea unui mall
- 18:25 - Urmărire ca-n filme în Gorj: copil de 14 ani la volan, încurajat de tată să fugă de poliție
- 17:44 - Victorie pentru Realitatea PLUS: Curtea de Apel București a decis să suspende decizia CNA prin care se ridică licența postului. Televiziunea Poporului NU se închide
- 17:23 - Scandal diplomatic: Germania îl face ipocrit pe JD Vance după acuzațiile privind alegerile din Ungaria
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Botosani și pe Google News











