FUNERALII PAPA FRANCISC / ITALIA DECLARĂ 5 ZILE DE DOLIU NAȚIONAL

FUNERALII PAPA FRANCISC / ITALIA DECLARĂ 5 ZILE DE DOLIU NAȚIONAL
Perioada de doliu se va încheia sâmbătă
Guvernul italian a declarat 5 zile de doliu național după moartea papei Francisc, conform unui anunț făcut marți de ministrul pentru protecție civilă Nello Musumeci, transmite ANSA.
Perioada de doliu se va încheia sâmbătă, în ziua funeraliilor suveranului pontif ce se vor desfășura în Piața Sfântul Petru.
Ministrul Nello Musumeci a precizat și că ceremoniile ce vor fi organizate vineri, cu ocazia Zilei Naționale a Italiei, se vor desfășura 'cu sobrietate' dar conform programului anunțat.
Ziua Națională a Italiei, sau Ziua Eliberării, este sărbătorită în fiecare an la 25 aprilie și marchează eliberarea țării de regimul fascist și de ocupația nazistă de la sfârșitul celui de-al Doilea Război Mondial.
AGERPRES
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 15:07 - S-a semnat contractul pentru autostrada Pașcani-Suceava
- 14:27 - Ilie Bolojan explică scenariile moțiunii de cenzură: ce se întâmplă dacă Guvernul cade sau rămâne în funcție
- 14:22 - Trei bărbați din Botoșani, reținuți după percheziții într-un dosar privind unelte ilegale de pescuit
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Botosani și pe Google News














