ALPINISTUL ROMÂN BARNA ZSOLT VAGO, MORT ÎN TIMPUL UNEI ASCENSIUNI PE VÂRFUL LHOTSE

ALPINISTUL ROMÂN BARNA ZSOLT VAGO, MORT ÎN TIMPUL UNEI ASCENSIUNI PE VÂRFUL LHOTSE
Vestea decesului a fost confirmată de Himalayan Guides
Alpinistul român Barna Zsolt Vago a murit în timpul unei ascensiuni pe vârful Lhotse, cel de-al patrulea ca înălțime din lume.
Vestea decesului a fost confirmată de Himalayan Guides, organizatorii escaladei.
Circumstanțele exacte ale decesului nu sunt cunoscute deocamdată.
Originar din Cluj-Napoca, Barna Zsolt Vago avea 48 de ani, potrivit Radio România Cluj.
Tot în weekend, indianul Rakesh Kuma a murit în timp ce cobora de pe vârful muntelui Lhotse, cu o altitudine de 8.516 m (27.940 ft), a anunțat Mohan Lamsal de la Makalu Adventure, compania nepaleză care a organizat expediția.
Tânărul cobora de la cota 8.000 m, unde se află a 4 tabără pentru escaladă, când s-a prăbușit din picioare. Eforturile șerpașului său de a-l resuscita au fost zadarnice.
Numărul alpiniștilor morți în acest sezon a ajuns la 8.
Citește și:
- 14:56 - 1. Hagi face pasul în spate la Farul: Popescu devine acționar majoritar. „Regele”, tot mai aproape de banca naționalei
- 14:04 - Țiriac și Bolojan: trafic de influență sau doar privilegii fiscale?
- 13:48 - Cristian Rizea prezintă la Rizea TV dovada de la Poliția din Monte Carlo că lichidul aruncat asupra sa a fost doar suc de roșii
- 11:39 - Primul oraș din țară care introduce radare fixe. Șoferii vor primi amenzile prin poștă
Urmărește știrile Realitatea de Botosani și pe Google News











