Robert-Andrei Badea, aur la Campionatele Europene de înot pentru juniori

0
44

În cadrul aceleiași competiții, România a mai câștigat încă o medalie de aur și una de argint prin Vlad-Ştefan Mihalache, respectiv Rebecca-Aimee Diaconescu.

Robert-Andrei Badea a câștigat medalia de aur în proba de 200 de metri mixt în cadrul Campionatului European de înot pentru juniori.

Sportivul legitimat la CSA Steaua București s-a impus cu timpul de 2 minute și 5 sutimi. În sesiunea de calificări, Badea a fost cronometrat în plus cu o secundă și 59 de sutimi.

Până acum, România a câștigat 3 medalii la Europenele de înot pentru juniori de la Vilnius (Lituania).

Vlad Mihalache s-a impus la 200 m fluture cu timpul de 1 minut, 57 de secunde și 42 de sutimi, relatează Radio România Actualități.

La 200 m liber feminin, Rebecca-Aimee Diaconescu, înotătoare care va participa la Jocurile Olimpice de la Paris, a obţinut argintul cu timpul de 1 minut, 58 de secunde și 97 de sutimi.