FOTBAL: ROMÂNIA U20, VICTORIE ÎN CEHIA

0
30

Echipa naţională de fotbal U20 a României a învins, în deplasare, scor 1-0, naţionala similară a Cehiei, într-un meci din etapa a treia a Elite League.

Tricolorii au avut un gol anulat, în minutul 23, la Alexandru Musi, pentru ofsaid, iar mai apoi acelaşi jucător a reuşit să deschidă scorul în minutul 38, cu un şut din marginea careului.

România s-a impus la limită, 1-0, şi a obţinut prima victorie în noul sezon al Elite League. Pentru echipa antrenată de Costin Curealea, mijlocașul brașovean Denis Rența a fost rezervă neutilizată.

Națională U20 urmează să dispute în Elite League două meciuri tari cu selecționatele similare din Portugalia și Italia.

Cele două partide se vor juca pe 14 și 19 noiembrie. Înaintea disputei cu Cehia, România U20 pierduse cu Germania U20, scor 2-3 şi cu Anglia U20, 0-2.