FOTBAL: ANGLIA A PIERDUT PE WEMBLEY ÎN FAŢA GRECIEI, ÎN LIGA NAŢIUNILOR

0
27

Selecţionata Angliei a fost învinsă de echipa Greciei cu scorul de 2-1, joi seara, pe Wembley, într-un meci din eşalonul secund al Ligii Naţiunilor la fotbal.

Ambele goluri ale grecilor au fost înscrise de Vangelis Pavlidis (49, 90+4), oaspeţii obţinând victoria in extremis, după ce Jude Bellingham egalase (88).

Franţa, fără starurile Mbappe (menajat) şi Griezmann (retras de la naţională), a câştigat clar contra Israelului, cu 4-1, într-un meci considerat în deplasare. Camavinga, Nkunku, Guendouzi şi Barcola au punctat pentru ”Les Bleus”.

Italia a remizat cu Belgia, 2-2, pe teren propriu, dar a evoluat mai bine de o repriză în zece. Cambiaso a deschis scorul pentru Squadra Azzurra după numai 59 de secunde, Mateo Retegui a majorat avantajul gazdelor (24), dar ”diavolii roşii” au revenit după eliminarea lui Lorenzo Pellegrini (40), marcând prin Maxime De Cuyper (42) şi Leandro Trossard (62).

Norvegia a câştigat la scor de forfait în faţa Sloveniei, 3-0, golurile fiind reuşite de golgheterii Erling Haaland (7, 62) şi Alexander Soerloth (53). Austria a surclasat Kazahstan cu 4-0.

În Liga C, Macedonia de Nord a învins Letonia cu 3-0, în deplasare, prin golurile lui Jani Atanasov, Lirim Kjamili şi Eljif Elmas.

Isnik Alimi (Sepsi OSK) a jucat tot meciul la oaspeţi, David Babunski (ex-FC Botoşani, FC Viitorul) a jucat 65 de minute, Stefan Askovski (ex-FC Botoşani, Sepsi OSK) a evoluat 55 de minute, iar fundaşul Darko Velkovski (ex-Dinamo) a intrat în min. 85.

Atacantul Artur Miranian (Universitatea Cluj) a fost introdus în min. 67 al partidei terminat la egalitate de Armenia, 2-2, în Feroe.

Moldova a trecut cu 2-0 de Andorra, al doilea gol al selecţionatei de peste Prut fiind reuşit de Maxim Cojocaru (Oţelul) în min. 90+5. Cojocaru fusese introdus pe teren în min. 71. Mijlocaşul Vadim Raţă (Universitatea Cluj) a evoluat 82 de minute, atacantul Virgiliu Postolachi (CFR Cluj) a jucat din min. 57 în locul lui Vitalie Damaşcan (ex-Sepsi OSK, FC Voluntari). Daniel Danu (Chindia Târgovişte) a fost rezervă.

Rezultatele de joi:
Liga A
Grupa a 2-a
Israel – Franţa 1-4
Au marcat: Omri Gandelman 24, respectiv Eduardo Camavinga 7, Christopher Nkunku 28, Matteo Guendouzi 87, Bradley Barcola 89.

Italia – Belgia 2-2
Au marcat: Andrea Cambiaso 1, Mateo Retegui 24, respectiv Maxime De Cuyper 42, Leandro Trossard 62.
Cartonaş roşu: Lorenzo Pellegrini (Italia) 40.

Anglia – Grecia 1-2
Au marcat: Jude Bellingham 88, respectiv Vangelis Pavlidis 49, 90+4.

Finlanda – Irlanda 1-2
Au marcat: Joel Pohjanpalo 17, respectiv Liam Scales 58, Robert Brady 89.

Austria – Kazahstan 4-0
Au marcat: Christoph Baumgartner 10, Philipp Lienhart 54, Marcel Sabitzer 56, Matthias Seidl 79.

Norvegia – Slovenia 3-0
Au marcat: Erling Haaland 7, 62, Alexander Soerloth 53.

Letonia – Macedonia de Nord 0-3
Au marcat: Jani Atanasov 35, Lirim Kjamili 70, Eljif Elmas 90+3.

Feroe – Armenia 2-2
Au marcat: Jann Benjaminsen 37, Joannes Bjartalid 85, respectiv Lucas Zelarayan 44, Gor Manvelian 90+3.