FC Botoșani – Gaz Metan 1-1. Portarul oaspeților a fost eroul meciului FOTO

0
43

FC Botoșani și Gaz Metan Mediaș au remizat, scor 1-1, în al doilea meci al etapei a IV-a a Ligii 1 la fotbal. Marius Constantin a deschis scorul în minutul 19 iar Florescu a egalat în minutul 83.

Partida a fost dominată de FC Botoșani care în primele cinci minute a avut două șanse de gol prin Ofosu și Țigănașu. Chamed a executat bine o lovitură liberă dar Pap a respins în corner. În minutul 19, Marius Constantin a deschis scorul în urma unui corner iar Gaz Metan era în avantaj, contrar cursului jocului.

FC Botoșani a continuat să domine dar Ofosu și Andronic nu reușesc să-l învingă pe Pleșca iar la pauză Gaz Metan era în avantaj.

Partea secundă a fost la discreția echipei antrenate de Marius Croitoru dar Rodriguez, Ofosu și Golofca nu îl pot învinge pe Răzvan Pleșca, un portar care a apărat incredibil. FC Botoșani reușește egalarea în minutul 83 prin Eduard Florescu, jucător U21, intrat în repriza secundă. Cu trei minute înainte de final, Golofca are șansa golului victoriei dar Pleșca se opune încă o dată.