FC Botoșani a învins la Sf. Gheorghe și s-a calificat în play-off

0
33

FC Botoșani a obținut cele trei puncte de care mai avea nevoie pentru accederea în play-off și nu va mai depinde de rezultatul ultimului meci al returului. Echipa antrenată de Marius Croitoru s-a impus cu 1-0 în fața formației Sepsi Sf. Gheorghe.

FC Botoșani a început mai bine partida și și-a creat două șanse de a marca prin Dugandzic și Papa după care Miron a marcat cu umărul dar golul este anulat pentru ofsaid. Sepsi pune stăpânire e joc și încearcă să marcheze dar Gabi Vașvari nu reușește să-l învingă pe Hankic iar la pauză era 0-0.

Sepsi rămâne la cârma jocului și după pauză, Csiszer șutează de la 20 de metri dar Hankic respinge în corner. În minutul 59, Țigănașu centrează foarte bine, Dugandzic preia și îl învinge pe portarul celor de la Sepsi.

Gazdele încearcă să revină în joc, FC Botoșani se apără foarte bine iar partida se încheie cu victoria echipei antrenate de Marius Croitoru care va juca în premieră, în play-off-ul Ligii 1.

Sepsi: Niczuly – Csiszer, Bouhenna, Tincu, Fl. Ștefan – Vașvari – Andrezly, I. Fulop, Achahbar, Ștefănescu – Safranko
Rezerve: Fejer, Celea, Velev, Karanovic, L. Fulop, Carnat, Dumiter
Antrenor: Leo Grozavu

Botoșani: Hankic – Haruț, Miron, Șeroni, Țigănașu – Papa, Rodriguez – Cîmpanu, Ebenhofer, Ofosu – Dugandzic
Rezerve: Pap, Patache, Holzmann, Florescu, Keyta, Ashkovki, Cascini
Antrenor: Marius Croitoru