Campionatul Balcanic de cros. 13 medalii cucerite de sportivii români FOTO&VIDEO

0
40

Atleții români au cucerit 13 medalii la a 62-a ediție a Campionatului Balcanic de cros, competiție care a avut loc astăzi în pădurea Rediu din Botoșani.

La startul competiției s-au prezentat aproape 100 de atleți din Turcia, Serbia, Bulgaria, Albania, Muntenegru, Ucraina, Rep. Moldova și România.

Sportivii români au obținut 13 medalii din care patru de aur, cinci de argint și patru de bronz. La senioare, româncele s-au clasat pe primele patru locuri reușind să cucerească trei medalii la individual și una la echipe. Claudia Tododan a cucerit aurul, Roxana Bîrcă a obținut medalia de argint iar Claudia Prisecaru medalia de bronz. Pe locul patru s-a clasat Cristina Simion. De asemenea, România a obținut medalia de aur pe echipe.

Cele patru sportive vor face parte din echipa României care va concura la Campionatul European de cros care va avea loc pe 9 decembrie la Tillburg (Olanda).